newsletter

Zobacz również

VARIA

Zapytaj, o(d)powiemy! Opiekunowie wystaw w nowej roli

Autor: Ewelina Strawa-Kęsek / Bunkier Sztuki

W Galerii Bunkier Sztuki podjęliśmy wyzwanie zaangażowania opiekunów wystaw (potocznie nazywanych osobami pilnującymi) i włączenia ich do kreatywnych działań oraz bliskiego kontaktu z publicznością...

VARIA

Projekt Sztuka24h - sztuka dostępna przez całą dobę

Autor: Ewelina Strawa-Kęsek / Bunkier Sztuki

Sztuka24h to nie tylko stworzona i prowadzona przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wirtualna baza zasobów dydaktycznych dotyczących sztuki współczesnej. To platforma swobodnej wymiany m...

INTERNET

Invisible Playground pod ostrzałem pytań

Autor: Michał Grelewski

Z Jennifer Aksu i Sebastianem Quack (Invisible Playground) - kuratorami festiwalu gier w przestrzeni publicznej PlayPublik.rozmawia Michał Grelewski.

LITERATURA CYFROWA

Czy jest w tym tekście jeszcze autor? Cyfrowe zlepki, postprodukty, kolaże.

Autor: Andrzej Pająk

Przeczytaj, jak zjawisko postprodukcji opisywane przez Nicolasa Bourriauda w kontekście sztuki nowoczesnej, odnosi się również do tekstów funkcjonującego w Internecie.

VARIA

Łódzkie wspiera kulturę!

Autor: RPO WŁ

Nocowaliście kiedyś na zamku w Uniejowie? A może delektowaliście się dźwiękiem organów w Filharmonii Łódzkiej? Albo oglądaliście znakomity spektakl w Teatrze Wielkim w Łodzi? Jeśli tak, to czy zast...

SOCIAL MEDIA

Po co instytucjom kultury Snapchat?

Autor: Patrycja Musiał

Snapchat stał się w ostatnim czasie niezwykle popularną aplikacją na urządzenia mobilne. Używany dotychczas do przesyłania prywatnych zdjęć i kilkusekundowych filmików, natychmiast został zaadopto...

APLIKACJE MOBILNE

Ukraina państwem nowoczesnej kultury?

Autor: Anna Rumiantseva - Guides4Art

Czy Ukraina jest atrakcyjnym miejscem dla turystów, zainteresowanych zwiedzaniem zabytkowych miejsc przy zastosowaniu nowych technologii? Jak wygląda sytuacja z platformami informacyjnymi oraz apli...

APLIKACJE MOBILNE

Skąd mam wiedzieć o nowych technologiach zwiedzając muzeum?

Autor: Zuzanna Pawilkowska / Redakcja IwK

Zwiedzając polskie muzea łatwo zauważyć, że nowoczesne technologie w instytucjach kultury są coraz popularniejsze. To wielki plus. Odbiorca staje się dzięki nim bardziej zaangażowany, świadomy, mo...

DIGITALIZACJA

Nowe technologie w kulturze są jedynie środkiem, a nie celem

Autor: Katarzyna Maniak

Jestem głęboko przekonana, że powinniśmy myśleć o technologiach dla instytucji kultury jako możliwych środkach do osiągnięcia istotnego z punktu widzenia instytucji (i jej misji) celu, a nie jako o...

WYSTAWY

Crowdfunding w muzeach

Autor: Zuzanna Stańska

Crowdfunding jest formą crowdsourcingu, która polega na finansowaniu różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest wokół tych projektów zorganizowana. Tego typu akcje charakteryzują się d...

Ukraina państwem nowoczesnej kultury?

Ukraina państwem nowoczesnej kultury?
Autor: Anna Rumiantseva - Guides4Art Data publikacji: 18.12.2015
aplikacja mobilna , przewodniki , aplikacje przewodnikowe , Ukraina

Czy Ukraina jest atrakcyjnym miejscem dla turystów, zainteresowanych zwiedzaniem zabytkowych miejsc przy zastosowaniu nowych technologii? Jak wygląda sytuacja z platformami informacyjnymi oraz aplikacjami mobilnymi, które wspierają zarówno turystów, jak i instytucje kultury?

Zapoznajmy się z tematem. Ukraina to wielonarodowe państwo w Europie Wschodniej, z liczbą ludności około 50 mln osób i ogromną ilością zabytków i atrakcji. Kraj ten jest również bogaty pięknem rozległych pól, mórz, lasów sosnowych i majestatycznych gór, które często przyciągają uwagę turystów z całego świata. Jednak bardzo wiele z tych ciekawych obiektów, mimo swoich niewątpliwych walorów znajdują się "w cieniu" z powodu braku odpowiedniej informacji.

Czy warto zatem interesować się rozwojem nowoczesnej kultury i turystyki na Ukrainie? Jakich efektów można się spodziewać wdrażając tam nowoczesne technologie? Odpowiadając na to pytanie, podejmę sześć tematów z nim związanych.

Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy w Kijowie

Pierwsze wdrożenia nowoczesnych technologii w muzeach Ukrainy zaczęły się dopiero po roku 2000. Dobrym przykładem może być Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy w Kijowie, które zostało założone 17 czerwca 2005 roku. Według założyciela Muzeum Siergieja Ciupka: "(...) zadaniem Muzeum jest nie tylko gromadzenie i eksponowanie artystycznego dziedzictwa naszego narodu, ale i przywracanie ukraińskiej wartości na Ukrainę. Przywracać dla tych, którzy czują się obywatelami Ukrainy, kochają ją i chcą zobaczyć ją silnym, rozwiniętym państwem, ceniącym kulturę i edukację“ .


Żródło http://modern-museum.org.ua/en/index.htm


Co do rozwoju, to tutaj możemy zobaczyć aktywne kroki na drodze do stworzenia interaktywnego muzeum, a mianowicie: organizacja warsztatów i studio sztuki dla dzieci i dorosłych, a także, już wkrótce, platformę z możliwością wirtualnego zwiedzaniem (obecnie w fazie projektowania).

Eksperymentarium w Kijowie

Kolejnym przykładem, jest nowo otwarte w Kijowie interaktywne muzeum "Экспериментариум". Muzeum przypomina polskie "Eksperymentarium" w Gdańsku, gdzie zwiedzający mogą nie tylko zapoznać się ze zjawiskami przyrody i naukowymi zagadnieniami, a i sami wziąć udział w badaniach naukowych. W kijowskim muzeum znajdują się około 250 interaktywnych eksponatów, również organizowane są naukowo-popularne pokazy: "Eksperymenty w kuchni", "Tesla show" i rezentacje akustyczne. Tutaj zarówno dorośli jak i dzieci mogą połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę z nauką. Zapoznać się z witryną i muzeum można tutaj , jednak na razie tylko w języku ukraińskim.


Żródło http://www.experimentanium.com.ua

Oprócz kanałów promocji, które stały się już tradycyjnymi; takich jak prasa, telewizja, strony internetowe, nowe technologie na Ukrainie to: oczywiście aplikacje na telefony komórkowe oraz tablety . Aplikacja sama w sobie jest mechanizmem szybkiego i łatwego dostępu do najważniejszych informacji o obiektach wybranego miasta, czy regionu. Co ciekawe, zainteresowanie rynkiem mobilnych innowacji rośnie wykładniczo, ponieważ już dzisiaj prawie 51% ludności świata korzysta z usług mobilnego oprogramowania. Skupmy się jednak na Państwie, w którym mieszkam - Ukrainie.

Ukraine.AllaboutU

Kampania Ukraine.AllaboutU jest częścią innowacyjnego projektu wzrostu konkurencyjności Ukrainy na świecie w dziedzinie postępu korzystania z nowych technologii. Koordynatorem jest przedstawiciel CNN na Ukrainie firma CFC Counsulting. W ramach projektu utworzono portal www.ukraineallaboutu.com - jako ogólne źródło informacji o ciekawych zakątkach kraju. Idea jest dość prosta, ale za to w zupełności wystarczyła, aby odnieść sukces: podróżując po Ukrainie, nie da przeoczyć największych miast, gdzie można znaleźć dla siebie dużą ilość miejsc do zwiedzenia. Obserwując portal, widzimy, że do zwiedzania mamy tylko Kijów, Lwów oraz Charków .


Źródło ukraineallaboutu.com

Dlatego dziś, jak nigdy, należy zwrócić dużą uwagę na technologie cyfrowe w kulturze, aby promować najważniejsze miejsca oraz miejscowości i obiekty muzealne Ukrainy.

Yandex.Город i Foursquare

Narzędzia Yandex.Город i Foursquare są znane jako aplikacje lokalizujące miejsca i ludzi w przestrzeni publicznej, ale jeśli mówić o Kijowie, to w nich znajdują się całe katalogi organizacji, placówek i instytucji, które mogą zainteresować turystów. Oprócz muzeów są tu restauracje, parkingi i kantory wraz z ich lokalizacją i opisem. Wyszukiwanie według rankingu, konstruowanie ulubionej listy i wymiana opinią ze znajomymi – wszystko, co niezbędne do swobodnego poruszania się po mieście.

Kiev100sights i Kyiv Places

Bardziej precyzyjna aplikacja to Kiev100sights działa na zasadzie Google Maps. Znajdziemy w niej około stu najbardziej znanych atrakcji Kijowa, a także zabytkowych budynków i ulic zebranych w aplikacji wraz z opisem i zdjęciami zwspółczesnych i dawnych czasów. Tutaj można zapoznać się bliżej ze tym jak Kijów zmieniał się na przestrzeni lat. Bardzo podobną aplikacją jest Kyiv Places – przewodnik offline'owy po Kijowie z precyzyjnym wachlarzem zabytków, restauracji, kawiarni i miejsc wypoczynku. To narzędzie, choć nie jest wyłącznie kulturalnym przewodnikiem, ma pewne zalety w porównaniu z innymi narzędziami do zwiedzania – nie wymaga połączenia z internetem. Można również zaplanować z góry sposób i miejsca podróży, tworząc listę preferencji obiektów. Wersja tej aplikacji jest dostępna również dla Lwowa.

Ukraine Travelpedia, iUkraine albo AllUkraine

Jadąc do innych, nie mniej ciekawych miasta Ukrainy, z pomocą mogą nam przychyjść aplikacje Ukraine Travelpedia, iUkraine albo AllUkraine. W dwóch pierwszych przypadkach narzędzie obejmuje tylko 10 największych miast kraju: m.in. Kijów, Lwów, Odessę, Charków i inne. Znów, turysta ma wiele zakładek i miejsc, do których ma dostęp bez dużego wysiłku. Kolejną aplikacją jest AllUkraine - aplikacja, która powstała podczas Mistrzostw Euro 2012: za pomocą aplikacji można było nie tylko sprawdzić miejsce i datę wybranego meczu, ale i zamówić taksówkę, pójść do kina lub na kolację. Ta aplikacja posiada wiele zalet: ponad 50 dużych i małych miast w bazie danych (wśród nich Czerkasy, Nikolajew, Zaporoże, Mariupol, Połtawa, Kirowograd itp.), około 250 000 obiektów i 3 wersje językowe. Należy jednak zwrócić uwagę, że aplikacja nie była od tego czasu rozwijana. Czy to znaczy, że nie przynosi korzyści obywatelom? Obiekty w poszczególnych miastach są ograniczone do dwóch-trzech, które nie zawsze są zgodne z ich rzeczywistą lokalizacją. Aplikacja nie jest aktualizowana, w efekcie odchodzi w zapomnienie, mimo, że był to świetny pomysł.

Niewątpliwie wszystkie te narzędzia mogą ułatwić turyście w znalezieniu odpowiedniego miejsca. A co, gdy podróżujący chce mieć bazę wszystkich muzeów Ukrainy? Czy to może stać się odpowiednim rozwiązaniem dla turysty?

Wyobraźmy sobie takiego turystę, który podróżuje z Polski po raz pierwszy na Ukrainę, zatrzymując się wśród kolorowych ukraińskich osiedli i chętnie by zapoznał bliżej z lokalną historią. Na Ukrainie nie posiadamy takiego narzędzia, co daje podstawy do ekspansji rozwiązań zagranicznych. Aplikacja mobilna, to dość wygodne narzędzie, jeśli podróżujesz z plecakiem, bez papierowych przewodnkówi i masz zamiar odwiedzić jak najwięcej ciekawych i wyjątkowych miejsc. A może jeszcze lepiej! Co, jeśli można by było wirtualnie odwiedzić miasta, gdzie, niestety, nie mamy możliwości pojawić się w trakcie podróży? Questy dla dzieci, muzea interaktywne, wirtualne wycieczki, gry planszowe, obiekty 3D i dzieła sztuki bliżej, niż się wydawało?

Jak widzimy na Ukrainie widać pierwsze jaksółki nowego trendu, a instytucje kultury i turystyki mają wielkie pole do popisu we wdrażaniu innowacji. Ukraina, moim zdaniem, ma wystarczający potencjał dla rynku usług mobilnych i wdrażania nowych technologii. Przedstawione tu narzędzia do zwiedzania i inicjatywy są wsparciem dla istniejących internetowych platform, które działają jako przewodnik dla turysty i wspierają działalność obiektów muzealnych.
Aby wzbogacić ukraińską technologię w obszarze zwiedzania i poznawania tego bogatego kraju, trzeba najpierw poznać jego specyfikę, a następnie wykorzystać potencjał w nim drzemiący.

6.0
INNOWACYJNA GOSPODARKA - NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI, UNIA EUROPEJSKA - EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013

dotacje na innowacje